A DS AUTOMOBILES TERVEZETT EGYEDI PARANCSNOKI ÜLÉST A CHARLES DE GAULLE REPÜLŐGÉP-HORDOZÓ SZÁMÁRA

  • A francia nemzeti védelmi erők zászlóshajóját, a Charles de Gaulle repülőgép-hordozót ezentúl olyan ülésből irányítja parancsnoka, amelyet a DS 9 vezetőülése ihletett és a DS Automobiles csapata tervezett.
  • A DS 9 és a Charles de Gaulle repülőgép-hordozó egyaránt a csúcstechnológia kivételes képviselője: a parancsnoki ülés fűthető, szellőzéssel és masszázsfunkcióval ellátott, külsejét pedig a fém karórák szíjának mintázatát idéző varratú, bazaltfekete nappabőr kárpit borítja.
  • A DS 9 a DS Automobiles zászlóshajójaként a márka kiemelkedő szakértelmét és a francia eleganciát testesíti meg.

Amikor a kiemelkedő szaktudás és a francia elegancia találkozik: a jövőben a DS 9, a márka zászlóshajója által inspirált ülésből irányítja a parancsnok a francia haditengerészet első számú hajóját, a Charles de Gaulle repülőgép-hordozót.

A DS Automobiles és a francia haditengerészet azonos értékeket képviselnek: precizitás, kitartás, hozzáértés és karakter. A DS kárpitosmestereinek és a Charles de Gaulle repülőgép-hordozó legénységének közös vonása az, hogy nagyon komoly tapasztalatokkal bírnak, és mindig is a szakmájuk élvonalában jártak – erre alapozva hozták létre azt az együttműködést, melynek gyümölcse a DS 9 utasteréből ismert parancsnoki ülés.

 

A kifinomultság és a csúcstechnológia találkozása ez az óraszíj-mintázatú bazaltfekete nappabőr ülés, amelyet a DS 9 RIVOLI modell „OPERA Noir Basalte” beltéri csomaggal készülő változatából ismerhetünk.

A Charles de Gaulle repülőgép-hordozó parancsnoki hídjának egyedülálló ülése ugyanazokat a funkciókat kínálja, mint a francia luxuslimuziné. A masszírozórendszerben öt üzemmód és három intenzitási fokozat (macskatalp, hullámzás, deréktáji és vállkörnyéki nyújtás) közül lehet választani, és megmarad az ülésfűtés és a perforált bőrön keresztül működő szellőztetés is – utóbbi abszolút újdonság a francia haditengerészetnél.

Az új ülést 2021 elején szerelték fel a Charles de Gaulle repülőgép-hordozóra, így a hajó nemrégiben lezajlott 4 hónapos hadgyakorlatán már élesben is bemutatkozhatott. A DS Automobiles kárpitosai az ülés háttámlájába hímezték a Charles de Gaulle R91 címerét is: a hajó horgonyából – amelynek gyémánt formája a hajó orrát idézi – kettős (lotaringiai) kereszt emelkedik ki. A horgony másik karjából három szárnyforma bomlik ki, amelyek a fedélzetről induló repülőket szimbolizálják. Az üléstámla hátsó oldalán fémtáblán jelenik meg a DS Automobiles logója. Különleges elemek továbbá az egyedileg tervezett kétoldali könyöktámaszok.

 

„A Charles de Gaulle repülőgép-hordozó a francia ipar rendkívüli szaktudásának, magas színvonalának, kiemelkedő technológiájának bizonyítéka. Az, hogy a mi kárpitos mestereink által készített DS-ülést szerelhettünk a francia hadiflotta vezérhajójára, nem egyszerű összekacsintás: két olyan világ találkozik itt, amelyeket a szakmai kitűnőség és a nemzeti büszkeség köt össze.”

Thierry Metroz, a DS Automobiles stílusigazgatója

 

„Parancsnoki ülésünk 20 évig szolgált hűségesen, megérett a cserére. A DS Automobiles jóvoltából most először fordul elő, hogy ez az ülés ennyire fejlett kényelmi és technológiai megoldásokat kínáljon. Ez nagyon fontos számunkra, hiszen a parancsnoki ülés végeredményben a munkaeszközünk, amely rendkívül fontos szerepet játszik a bevetéseinken, akár a legnehezebb helyzetekben is. Ugyanúgy, ahogyan egy autó vezetőülésének, a hajó parancsnoki ülésének is megfelelő tartást kell biztosítania és kényelmesnek kell lennie. A projekt kezdetétől fogva természetes volt, hogy olyan francia autómárkával dolgozunk együtt, amelynek komoly hírneve van ezen a területen. A DS Automobiles – a Charles de Gaulle-hoz hasonlóan – kiválóan testesíti meg a kiváló francia stílust és színvonalat.”

Guillaume Pinget kapitány, a Charles de Gaulle repülőgép-hordozó parancsnoka

 

NÉHÁNY SZÓ A DS AUTOMOBILES SZAKMAI KVALITÁSAIRÓL

„Tizennyolc hónapnyi kutatás és fejlesztés” – Jean-Philippe Vanhulle kárpitos mester hangjában büszkeség hallatszik, amikor arra a munkára emlékszik, amelyet a DS DESIGN STUDIO PARIS csapatával végzett, és amelynek eredményeképpen a DS Automobiles elérhetővé tette különleges ülését ügyfelei számára.

Óraszíj-mintázat

A DS Automobiles csapata a luxus karórák – szövetként egymásba fonódó darabokból álló – fémszíjából merítette az ihletet akkor, amikor megalkotta ezt az egyetlen bőrdarabból varrt, és a maximális komfort érdekében szegélyek nélkül készülő ülést. Az emblematikussá vált mintázat nagyon sokat tesz hozzá a DS modelljeinek belső karakteréhez.

„A nagy különbség abban rejlik, hogy az üléskárpit egyetlen darabból készül. – magyarázza Jean-Philippe Vanhulle. – Ehhez rengeteg számítást kellett végeznünk, és nagyon pontosan ki kellett dolgoznunk a mintázatot, hogy tökéletesen kövesse a nagy tömörségű üléspárna vonalait.”

A prototípusok, illetve a tanulmányautókba kerülő ülések elkészítése csupán a munka első fázisa volt. A kézműves mesterek által egyedileg készített darabokat az ipari gyártás körülményeihez is adaptálni kellett. „Komoly kihívást jelentett az, hogy a kézműves szaktudást a szériagyártásban is produkálni tudjuk. A gyártási folyamatban nagyon kevés automatikát alkalmaztunk, az ember továbbra is igen fontos szerephez jut.”

Az óraszíj-mintázatú ülés elsőként a DS E-TENSE tanulmányautóban, illetve a DS modellek régebbi generációjában jelent meg, majd a DS 9-hez továbbfejlesztették. A közönség igen pozitívan fogadta a megoldást, amely így a márka megkülönböztető jegyévé vált. A nagy tömörségű üléspárnában több anyagot használnak fel, mint a hagyományos ülésekben, ezáltal a kényelem nemcsak kiemelkedő, hanem hosszú távon, az évek során is megmarad.

Az alapanyagként szolgáló bőrdarab szélessége 450 mm, a megmunkálás során 6 cm-rel lesz keskenyebb. A kiváló minőségű nappabőr Bajorországból származik, szabad legelőn, vérszívó rovaroktól szinte teljesen mentes területen tartott húshasznú szarvasmarháktól, amelyek bőre – állatonként mintegy 5-6 m² – így egészen ritka minőségű.

Az eredetileg 4 mm vastag bőrből a DS Automobiles csak a legnemesebb részt, a nappát használja fel. Ezt az 1,2 – 1,3 mm vastag rétegű anyagot először a megfelelő színkód szerint megfestik (jelen esetben bazaltfeketére, más modelleknél Alezan barnára, gyöngyszürkére vagy épp rubinvörösre). A bőr kevésbé értékes részeit tovább értékesítik.

Exkluzív gyöngyvarrás

A gyöngyvarrás a DS másik egyedi, megkülönböztető jegye, amely évekig tartó munka után került bele a márka modelljeibe.

Első ízben a DS DIVINE tanulmányautóban találkozhattunk vele, mint a márka számára oly fontos részletgazdagság egyik újabb bizonyítékával. Ezt követően a megoldásnak át kellett esnie a szériagyártásba kerüléshez szükséges igen szigorú teszteken. Az eljárást a márka Színek és Anyagok elnevezésű műhelyének egyik varrógépe mellett álmodták meg, és itt folyt a tesztelés is, anyagok, mintadarabok, divattermékek százain, színén és visszáján egyaránt.

A gyöngyvarrás, ahogyan neve is jelzi, gyöngymotívumot idéz. Az haute couture-ben alkalmazott hímzési technikával igen kifinomult mintázatok hozhatók létre. A nagy francia divathagyományok szellemében dolgoztak a DS Automobiles kézművesei is, így választották meg a beltér anyagait, az ülések mintázatát, és így hoztak létre egy teljesen új eljárást, új márkát.

A gyöngyvarrás bevált a tanulmányautón, de ahhoz, hogy szériagyártásba tudjon kerülni, illetve elsősorban tartósnak bizonyuljon, csaknem újra ki kellett találni. Három évnyi fejlesztői munka és tesztelés után Thierry Metroz projektje zöld jelzést kapott, a megoldás bekerülhetett a DS modelljeibe. A DS stílusigazgatója nyilván büszke, egyrészt magára a projektre, amely kreatív és technológiai szempontból egyaránt komoly teljesítmény, másrészt a meggyőződéssel, kitartóan dolgozó kollégákból álló csapatra.

Mióta a DS szériamodelljeiben is elérhető, az óraszíj-mintázatú ülés a DS Automobiles által kínált minőség és know-how szimbóluma lett. A megoldást már más gyártók is alkalmazzák, de ugyanazt az élményt – akár esztétikai, akár kényelmi tekintetben – csak a DS Automobiles színvonalán álló szakértelem képes nyújtani.

NÉHÁNY INFORMÁCIÓ A CHARLES DE GAULLE REÜLŐGÉP-HORDOZÓRÓL

A Charles de Gaulle a francia haditengerészet első és egyetlen nukleáris meghajtású felszíni hajója. A stratégiai hadi küldetések minden típusában bevethető: nukleáris „elrettentés”, területi „védelem” a tengeri objektumok ellenőrzése révén, „megelőzés” a haditengerészeti légi csoport bevetése révén, „beavatkozás” az erő és a teljesítmény demonstrálása révén, valamint „ismeretszerzés és előrejelzés” a hírszerzési és feldolgozási képességek révén.

Fedélzeti légi egységeinek köszönhetően a hordozóhajó a haditengerészet légi csoportjának központi objektuma. Ez a csoport felszíni hajókból (legalább egy légvédelmi fregatt, egy tengeralattjáró-elhárító fregatt és egy üzemanyag-utántöltő tartályhajó), valamint egy nukleáris támadó tengeralattjáróból áll.

 

A Charles de Gaulle repülőgép-hordozó fontos politikai-katonai és stratégiai eszköz Franciaország számára. Naponta több tucat légi bevetés végrehajtására képes, a tengeri vagy szárazföldi hadszíntér légi fedezésétől a nukleáris elrettentésig (a Rafale marine – ASMP-A rakétapár bevetése a Nukleáris Tengerészeti Légierő (Force Aéronavale Nucléaire – FANU) által). A repülőgép-hordozó a szárazföldi műveleteket is támogatja, és szárazföldi vagy tengeri célpontokat támadhat.

A Charles de Gaulle stratégiai előnye a mobilitása, amelynek révé a lehető legközelebb tud kerülni a konfliktusövezetekhez. A nyílt tengeren, nemzetközi vizeken való szabad mozgás lehetővé teszi számára, hogy diplomáciai kényszer nélkül cselekedjen, és rendkívül rövid időn belül újraszervezze magát.

A hajót az elmúlt húsz év során a legtöbb olyan nemzetközi konfliktusban bevetették, amelyben Franciaország részt vett (Afganisztánban, Líbiában, az Iszlám Állami elleni harcokban Irakban és a Közel-Kelet más térségeiben).

Műszaki adatok

Hossz: 261,5 méter

Szélesség: 64,3 méter

Tömeg: 42 500 tonna (= az Eiffel-torony négyszerese)

Merülés: 12,50 méter

Hajtómű: két atomreaktor

Maximális sebesség: 27 csomó (50km/h), azaz naponta 1000 km

Magasság: 75 méter (= 25 emeletes épület)

Kifutó területe: 12 000 m² (2 futballpálya)

Hangár: 4 600 m²

Kapacitás: 30 Rafale, 2 Hawkeye, helikopterek

2 katapult

Indítási sebesség: 250 km/h

Indítási távolság: 75 méter

Indítás időtartama: 1,5 mp

Ritmus: 30 másodpercenként egy repülő

15-25 tonnás légi járművek katapultálása/leszállása

1 db 600m²-es kórház

Egyéb adatok

A teljes legénység létszáma 1900 fő, ebből 1260 haditengerész + 540 fő a tengerészeti légierő kötelékében + 100 fedélzeten szolgáló tengerész

Legénység átlagéletkora: 30 év

Nők aránya a legénységben: 17 %

A Charles de Gaulle a 8. repülőgép-hordozó, a francia haditengerészeti légierő komoly tradícióinak jelenlegi képviselője. Elődei a Béarn (1927/1952), a Dixmude (1945/1960), az Arromanches (1946/1960), a La Fayette (1951/1962), a Bois Belleau (1953/1960), a Clémenceau (1961/1997) és a Foch (1963-2000) voltak.

Fontosabb dátumok

  1. november 24.: megkezdődik a hajó építése
  2. december 19.: a hajót első ízben helyezik vízre
  3. május 18.: a hajó aktív szolgálatba áll
  4. január – 2018. október: 2. nagyobb üzemszünet, teljes felújítás

2021: a hajó megkapja a DS parancsnoki ülését